Urząd Gminy
ul. Konopnickiej 12
42-260 Kamienica Polska
tel. 34 327 33 38, 327 33 33
fax 34 327 31 49
poczta@kamienicapolska.pl

 

Kultura

 
Andrzej Kuśnierczyk - Laureat Statuetki Starosty Częstochowskiego za 2019 rok
 
Andrzej Kuśnierczyk jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Kamienicy Polskiej, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Podyplomowe Studium Scenariuszowe Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej
i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi.

W latach 1996 - 2009 związany był z Zakładem Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego, prowadził zajęcia z historii kultury Polski i Europy; w roku 2002 uzyskał doktorat za rozprawę „Więzi kulturowe w osadzie polietnicznej na przykładzie Kamienicy Polskiej”. Od 2008 pracuje jako dokumentalista w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego, jest autorem publikacji z zakresu historii kultury, a także biograficznych i tematycznych haseł słownikowych i encyklopedycznych. Pełni funkcję Wiceprezesa Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, stowarzyszenia organizującego cykliczne spotkania z osobami zajmującymi się poszukiwaniami swych przodków.
Zajmuje się twórczością literacką. Debiutował w warszawskim „Tygodniku Kulturalnym”, drukował wiersze w toruńskim „Przeglądzie Artystyczno-Literackim”, katowickim „Tak i Nie” oraz krakowskim „Przekroju”. Jest autorem książeczki dla dzieci O wiewiórce, misiach i urodzinkach” (Bydgoszcz 1987), prozy Tagebuch” (Katowice 1998), powieści w odcinkach „Przygody Jędrka Kunefała” oraz czterech tomów poetyckich: Biblia podróżna (2008), Album niewinnych fotografii (2015), Hastermanek, miłość i kartofle (2017), Świat Flammariona (2019). Członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i Janowskiego Klubu Literackiego.
Jest autorem tekstów piosenek, kompozytorem i wykonawcą. Przygoda z muzyką rozpoczęła się w Klubie Spółdzielni Tkaczy w Kamienicy Polskiej (dzisiejszy Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji), kontynuował działalność w środowisku studenckim - zdobył wyróżnienie na Konfrontacjach Muzycznych Śląskiego Środowiska Akademickiego w Katowicach (1974) oraz „Srebrną Spiralę” Klubu Studenckiego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1975). Współpracował z Art Café Szmyrowata w Katowicach i Rybniku. W okresie pracy w Teatrze Rozrywki w Chorzowie pisał teksty piosenek m.in. dla Renaty Zarębskiej, Anny Ścigalskiej i Józefa Poloka. Po latach przerwy spowodowanej pracą dziennikarską („Dziennik Zachodni”, miesięcznik „Premiera”, miesięcznik „Śląsk”, „Temat Śląski”, Radio Piekary) wrócił do nurtu piosenki poetyckiej, występując w Teatrze „Stodoła” w Olsztynie oraz koncertując z Jedynym Takim Triem związanym z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Janowie. W roku 2006 zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie „Sacrum w literaturze” w Częstochowie. uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Bardów w Warszawie (2007), Bieszczadzkich Aniołach w Cisnej (2008), Jesieni Poetyckiej oraz Biennale Poezji w Złotym Potoku (w latach 2005 – 2015), w spotkaniu w „Harendzie” w Zakopanem (2015). Jest współzałożycielem zespołów 7A Blues i Hasterband (z kamienickim rodowodem), prezentujących własne kompozycje do autorskich tekstów. Nagrał trzy płyty: „Zielona Wróżka” (2009), „Końca świata nie widać” (2010) i „7 A Blues live” (2012). Oba zespoły koncertowały charytatywnie w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w imprezie dla niepełnosprawnych „Olimpiada Razem” oraz Biegu im. Marka Kotańskiego. Oba zespoły uczestniczyły w festiwalu Blues nad Okszą. Zespół 7 A Blues czterokrotnie supportował legendarny „Dżem”, grał trzykrotnie w ramach akcji zbiórki krwi „Motoserce” w Częstochowie, na na zlocie ciężarówek tunnigowanych na lotnisku pod Opolem, zlocie motocyklistów w Blachowni i w Częstochowie, na Turnieju Policji Konnej w Mirowie, na koncertach z cyklu „Aleje tu się dzieje” w Częstochowie, w imprezach plenerowych w Kamienicy Polskiej (200-lecie osadnictwa tkackiego), Choroniu, Rosochaczu. 10 - lecie działalności zespół obchodził w Filharmonii Częstochowskiej.
Andrzej Kuśnierczyk jest osobą kreatywną i otwartą na potrzeby innych, angażuje się w działalność społeczną na terenie swojej „małej Ojczyzny”. Jego zainteresowanie dziedzictwem kulturowym oraz dobra znajomość dokumentów archiwalnych dotyczących gminy Kamienica Polska przyczyniły się m.in. do stworzenia Muzeum Regionalnego w Kamienicy Polskiej, uczestniczy w organizowanych przez to muzeum cyklicznych spotkaniach miłośników historii zapraszając ciekawych gości: regionalistów, ludzi nauki i kultury. Gościli na nich m.in. Leonard Jagoda, Ilona Miklas, Sławomir Najnigier, Roman Sitkowski, Zdzisław Sierpiński, Krystyna Szafert, Stach „Brzezina” Kałkus, Piotr Gerasch, Wiesław Macoch, Igor Strojecki.
Szczególnym osiągnięciem jest redagowanie biuletynu Kongregacji Genealogicznej „Korzenie”. Andrzej Kuśnierczyk współuczestniczył w jego powstaniu, jest redaktorem i autorem. „Korzenie” dokumentują przeszłość Kamienicy Polskiej i historię zamieszkałych tu rodzin. Archiwalne egzemplarze kwartalnika znajdują się w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamienicy Polskiej, ponadto w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi.
W 2019 otrzymał statuetkę starosty częstochowskiego w kategorii „szczególne osiągnięcia”.
Prywatnie jest miłośnikiem pieszych i rowerowych wypraw. Zdjęcia, a także rysunki, które tworzy dla relaksu pod nazwą „Firma Portretowa Jędrka Kunefała”, zamieszcza na internetowym portalu „Kamienica Polska i okolice”. Ponadto jest miłośnikiem mniej znanych zdjęć Marylin Monroe. Poświęcił jej dwie piosenki: „Norma Jean” (https://www.youtube.com/watch?v=BScGAbwTGII) i „Chanel no 5” ( https://www.youtube.com/watch?v=HuiQ95D7pso).
 


 






Galeria zdjęć


Odwiedzono: 19993 razy,     Data publikacji: 23 Września 2011